Hale magazynowe – projektowanie, funkcje, układy
Projekt hali magazynowej powinien być dostosowany m.in. do produktów, które będą w niej przechowywane, lokalizacji obiektu, wymaganej wysokości użytkowej oraz indywidualnych potrzeb inwestora. Te kwestie wpływają na wygodę użytkowania, bezpieczeństwo i możliwość zachowania odpowiednich warunków w obiekcie. O jakich zasadach należy pamiętać przy projektowaniu hal magazynowych?
Budownictwo przemysłowe zajmuje się tworzeniem od podstaw wielkopowierzchniowych hal o różnym przeznaczeniu. Są to głównie hale produkcyjne, hale magazynowe, obiekty logistyczne oraz centra handlowe. Większość obecnie powstających inwestycji budowana jest w oparciu o konstrukcje stalowe, które stawia się w szybkim tempie, przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych i które można łatwo dostosować do aktualnych potrzeb.
Jak projektuje się stalowe hale magazynowe?
Projektowanie hal magazynowych – najważniejsze zasady
Zwracając uwagę na kilka istotnych zasad. Podstawą jest maksymalna optymalizacja przestrzeni wewnątrz obiektu. Hala przemysłowa musi mieć dokładnie wydzielone poszczególne strefy i ciągi komunikacyjne bez pozostawiania pustych przestrzeni. Warto również uwzględnić wykorzystanie nowoczesnych technologii usprawniających pracę, o ile inwestor planuje ich używać.
Poza tym hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe – projektuje się z myślą o pracownikach i ich bezpieczeństwie. Kluczowe jest, aby mieli swobodny dostęp do regałów z poziomu podłogi albo z wykorzystaniem maszyn i w razie potrzeby mogli korzystać z systemów transportu wewnętrznego.
O czym jeszcze trzeba pamiętać przy projektowaniu hal magazynowych? O dobrym doświetleniu obszarów roboczych, systemach bezpieczeństwa, zgodności projektu z wymaganiami przeciwpożarowymi oraz o umożliwieniu efektywnego przepływu towarów i materiałów. Ze względu na to, że projektowanie i realizacja tego typu obiektów wymaga specjalistycznej wiedzy, a także doświadczenia, warto zdać się na firmę działającą na rynku od dawna taką jak np. Commercecon: https://commercecon.pl
Jakie funkcje pełnią hale magazynowe?
Hale stalowe magazynowe przede wszystkim służą do przechowywania produktów, ale nie jest to ich jedyna funkcja. W obiektach tego typu odbywa się załadunek i rozładunek dostaw, sortowanie towarów oraz kompletacja zamówień. Wszystkie te procesy powinny przebiegać jak najsprawniej, żeby nie generować niepotrzebnych opóźnień.
Jednocześnie hale przemysłowe będące magazynami umożliwiają także stałą kontrolę zapasów i zarządzanie nimi. To szczególnie istotne w przypadku przechowywania produktów spożywczych ze względu na upływające terminy ważności.
Układy w halach magazynowych
Warto również pamiętać, że hale magazynowe mogą mieć różne układy m.in. w zależności od tego, co jest w nich gromadzone. Jeśli firma dystrybuuje kilka kategorii towarów, najlepiej sprawdzi się układ blokowy z wydzieleniem osobnych stref przechowywania np. materiałów budowlanych i tekstyliów.
Najczęściej w magazynach wykorzystuje się układ regałowy, czyli system regałów paletowych, półkowych, wysokiego składowania, pływających itd. Oprócz tego istnieje jeszcze tak zwany układ korytarzowy, w którym wydziela się korytarze jedno- lub dwukierunkowe pomiędzy regałami.