Czy każdy dentysta jest doktorem?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że lekarzy nazywamy doktorami. Nieważne, czy mowa tu o interniście, laryngologu czy dentyście, przyjęło się, że “doktor” jest zwrotem grzecznościowym stosowanym wobec tych zawodów. Czy jednak rzeczywiście każdy z tych lekarzy jest doktorem? Jak wygląda ta kwestia w przypadku lekarzy dentystów i stomatologów?
Czy każdy lekarz to doktor?
W języku polskim słowami “lekarz” i “doktor” zwykle posługujemy się zamiennie – “idę do lekarza”, “doktor wystawił mi receptę”, “umów się na wizytę do lekarza”, “i co ci pan doktor powiedział?”. Słowa te nie oznaczają jednak tego samego. Doktor jest stopniem naukowym, takim jak magister czy profesor. Doktorem może się więc nazywać jedynie osoba, której udało się obronić rozprawę doktorską. Mimo tego w wielu gabinetach czy na stronach internetowych przychodni wszyscy lekarze opisywani są tytułem doktora, nawet jeśli w rzeczywistości ukończyli jedynie studia magisterskie. Wszystkie przepisy posługują się terminem “lekarz” i nigdzie nie ma mowy o zamiennym używaniu tytułu doktora. Jeśli dany lekarz nie posiada tytułu naukowego, a mimo to nazywa się doktorem, może to nawet ponieść za sobą konsekwencje prawne. Przywłaszczenie sobie tytułu, do którego nie ma się prawa i publiczne go używanie traktowane jest jako wykroczenie. O ile pacjent zwracający się do lekarza per doktor jako wyraz szacunku i forma grzecznościowa to nic złego, sam lekarz nie powinien tytułować się doktorem, jeśli nie otrzymał tego tytułu w drodze ukończenia studiów doktorskich.
Dentysta i stomatolog – różnice
Skoro mówimy już o różnicach w terminologii, to warto wyjaśnić jeszcze jedną sprawę, co do której wiele osób nie ma stuprocentowej pewności – czym różni się dentysta od stomatologa? W codziennej mowie żonglujemy tymi terminami używając ich praktycznie zamiennie. Czy jednak rzeczywiście są to synonimy? Czy dla łodzianina hasło dentysta Łódź i stomatolog Łódź będzie oznaczało to samo? Kiedyś rzeczywiście istniała realna różnica między dentystami, a stomatologami. Kiedy spojrzymy na genezę obu tych słów, można by uznać, że stomatolog zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej (z greki: stoma – usta), a dentysta skupia się jedynie na zębach. Do 1996 roku po ukończeniu odpowiedniego kierunku studiów otrzymywało się tytuł dentysty. Między 1996 a 2002 rokiem zaszła zmiana, która tytuł lekarza dentysty zamieniała na tytuł lekarza stomatologa. Gdy w 2002 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej wrócono do starego nazewnictwa i ta formuła utrzymywana jest do dzisiaj. Lekarz dentysta i lekarz stomatolog współcześnie nie różnią się kompetencjami, a co najwyżej okresem ukończenia studiów – lekarze z dłuższym stażem zwykle operują tytułem stomatologa, a młodsi tytułem dentysty.
Dobra klinika stomatologiczna Łódź – gdzie szukać?
Tytuł doktora nie jest warunkiem koniecznym, aby być dobrym dentystą bądź dentystką (tudzież stomatologiem bądź stomatolożką). Trzeba jednak wiedzieć, jak znaleźć odpowiedni dla nas gabinet dentystyczny. Dobra klinika stomatologiczna Łódź – czyli jaka? W Łodzi znaleźć można wiele profesjonalnych gabinetów z wykwalifikowaną kadrą. Jeśli nie znamy nikogo z polecenia rodziny bądź znajomych, najlepiej spróbować swoich sił w Internecie i przejrzeć różne opinie. W ten sposób dowiemy się, jaki będzie dla nas najlepszy dentysta lub dentystka – Łódź z pewnością nie może narzekać na braki w tym departamencie.