Miasto Policyjna akcja – Noś odblaski i zachowaj rozwagę na drodze!

Policyjna akcja – Noś odblaski i zachowaj rozwagę na drodze!

Autor: Żaklina Rudzka
0 komentarz

Jesień nadeszła wielkimi krokami, a za nią ukradkiem zbliża się powoli zima. Kierowcy powinni zatem mieć się na baczności, ponieważ występujące wówczas zmienne warunki pogodowe, mogą powodować znaczne utrudnienia na drodze. Oznacza to zwiększoną możliwość występowania różnorakich zagrożeń zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych. Zgierscy mundurowi rozpoczęli z tego względu policyjną akcję edukacyjno-informacyjną Noś odblaski. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom Zgierza, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych jesienią i zimą. Pamiętaj, mogą uratować Twoje życie!

Policyjna akcja – Noś odblaski

Zgierscy policjanci rozpoczęli działania w związku z rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego. Jak wiadomo, znacznie pogorszone warunki atmosferyczne, krótkie dni i długie wieczory przekładają się na warunki poruszania się po drogach. Kierowcy narażeni są na opady deszczu, śniegu, a także mgłę i mróz powodujący zlodowacenie na ulicach, przez co czas i droga hamowania znacznie się wydłuża. Nie należy zapominać, iż jest to najważniejszy czynnik podczas wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia na jezdni. Zmniejsza także znacznie poziom widoczności, przez co pieszy, który porusza się po zmroku, a szczególnie w ciemnych ubraniach, nie jest widoczny dla kierującego. Może się to skończyć niepotrzebną tragedią, jak i utratą życia.

Działania funkcjonariuszy rozpoczęły się w środę, 24 listopada. Policjanci z ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach od samego świtu obdarowywali napotkanych pieszych, jak i rowerzystów w kamizelki odblaskowe. Podjęte czynności były prowadzone na drogach powiatu łódzkiego wschodniego.

Świeć przykładem!

Działania mundurowych nie ustają. W tym samym czasie przeprowadzana jest akcja edukacyjno-informacyjna Świeć przykładem. Jest to ogólnopolski projekt, którego zadaniem jest edukowanie na temat elementów odblaskowych. Posiadanie ich w terenie niezabudowanym po zmroku jest obowiązkowe, jednakże służby apelują – nośmy je zawsze, nie tylko, gdy wymaga tego ustawodawca. Zalecane jest zatem, aby w terenie zabudowanym również mieć widoczne odblaski.

Kierowca może dostrzec pieszego, który nie posiada elementów odblaskowych dopiero z odległości 30 m. Ta widoczność zwiększa się do 150 m, jeśli stosuje się do policyjnych zaleceń. Odblaski zwiększają nie tylko widoczność, lecz również możliwy czas dla kierowców na reakcję.

Upewnij się, że kupione przez Ciebie elementy odblaskowe posiadają odpowiedni certyfikat, poświadczający, iż jest to pełnoprawny produkt spełniający się w swojej funkcji, a nie zwykły gadżet. Zanim wyjdziesz z domu po zmierzchu, upewnij się, że posiadasz odpowiednio umieszczony odblask, którego nic nie zasłania, np. szalik. Jeśli uprawiasz czynnie sport i np. biegasz, powinieneś również zaopatrzyć się w tego typu akcesoria. Przede wszystkim – zachowaj rozsądek, poruszając się po drodze. Wybieraj chodnik, a jeśli nie ma takowego w pobliżu, Twoim wyborem powinno być pobocze z lewej strony. Pamiętaj, odblaski zwiększają Twoje bezpieczeństwo kilkukrotnie!

Zachowaj rozsądek!

Synoptycy ostrzegają przed silnymi wiatrem, który nadejdzie w najbliższych dniach. Szacuje się, iż ma osiągać prędkość do 75 km/h.

Related Posts