Zgierscy rzemieślnicy odpowiedzialni za odtworzenie tronu Bolesława Chrobrego na 1000-lecie jego koronacji

W tym roku Zgierz znajduje się w centrum uwagi na polskiej scenie historycznej. To właśnie tutaj wykonano rekonstrukcję tronu Bolesława Chrobrego, który mając zaszczyt zdobić ekspozycję Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, stanowi element obchodów 1000-lecia koronacji tego słynnego władcy.
Muzeum Początków Państwa Polskiego już niejednokrotnie współpracowało z rzemieślnikami ze Zgierza, którzy są nie tylko profesjonalnymi konserwatorami mebli, ale także miłośnikami sztuki i historii Polski. Ich fundacja, zwana Fundacją Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M., dostała propozycję stworzenia repliki tronu króla Bolesława I Chrobrego.
W kontekście obchodzonego w tym roku 1000-lecia koronacji owego monarchy, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie postanowiło upamiętnić to wydarzenie poprzez organizację specjalnej wystawy. Rozpocznie się ona 13 kwietnia, czyli już najbliższą niedzielę, o godzinie 12:00. Miejsce wernisażu to ulica Kostrzewskiego 1, a sam początek zostanie zainaugurowany w holu muzeum. Wystawa nosi tytuł „CHROBRY. Życie i twórczość” i będzie stanowiła hołd dla życia i działań tego znaczącego dla polskiej historii władcy.