Dlaczego warto wybrać się do Zgierza na weekend?
Zgierz to miasto leżące w województwie łódzkim, w niedalekiej odległości od Łodzi. Jest jednocześnie najstarszym miastem w tym rejonie ze względu na swoją bogatą historię, którą pisze od XIII wieku. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać się do Zgierza na weekend, spieszymy z odpowiedzią! Przede wszystkim dlatego, że nie brakuje tu miejsc zabytkowych i historycznych, które należy zwiedzić. Jest to ciekawe miejsce, pełne urokliwych zakątków, których żal nie zobaczyć. Przekonaj się sam!
Dlaczego warto wybrać się do Zgierza na weekend?
Zgierz jest miastem, które zaprasza wszystkich do zwiedzania jego zakątków. Jest jednak nieco zapomnianym obszarem, jeśli chodzi o turystykę. Nie musisz się martwić na zapas, nie będziesz się nudził w tym mieście, ponieważ czeka na Ciebie wiele atrakcyjnych miejsc turystycznych, jak i historycznych. Spędź przyjemnie weekend w Zgierzu i wybierz się na zwiedzanie miasta, którego zachowany układ urbanistyczny jest zabytkowy!
Budynek dworca kolejowego
Jeśli wybierzesz się w podróż pociągiem do Zgierza, świetnie się składa, ponieważ czeka tam na Ciebie mała lekcja historii. Budynek dworca kolejowego powstał w 1902 roku i przetrwał zarówno I, jak i II wojnę światową. Do czasów obecnych pozostaje w niezmienionej formie.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Położony w niedalekiej odległości od Rynku. Powstał w latach 1910-1924. Styl, w którym został wybudowany to neogotycki. Kościół budzi podziw od pierwszego wejrzenia. Powinieneś jednak zajrzeć jeszcze w pobliskie uliczki kościoła, ponieważ są niezwykle malownicze.
Miasto Tkaczy i ich domy
Jeśli chcesz się przenieść w czasie do XIX wieku, koniecznie musisz odwiedzić to miejsce. Niegdyś funkcjonował tu najważniejszy ośrodek produkcji sukienniczej. Było to miejsce pracy, jak i domy sukienników, którzy osadzili się wówczas w Zgierzu. Choć domy tkackie nie przetrwały rozwoju technologi, nadal istnieją po nich pamiątki w postaci niezwykłych budynków, które można dziś zwiedzać i podziwiać.
Plac Stu Straconych
Jest to miejsce, w którym odbyła się egzekucja publiczna, mająca miejsce w 1942 roku. Życie straciło tutaj 100 Polaków. Jest to jedna z największych zbrodni publicznych, jakie miały miejsce na terenach okupowanej wówczas Polski. Pomnik postawiono w 1969 roku, aby upamiętnić stracone życie ofiar.